Filharmonia - harmonogram

Rzeszów, Październik  2023r.

Niniejszym, informuję o tematach i tematyce audycji muzycznych w sezonie artystycznym 2023/2024r.

27 X 2023  „INSTRUMENTY ŚWIATA” W trakcie październikowej audycji zabierzemy naszych małych Melomanów do świata instrumentów pochodzących z różnych zakątków naszego globu. Poznamy ich nazwy, piękno brzmienia, a także posłuchamy różnych ciekawostek na ich temat. Podczas naszej muzycznej podróży odwiedzimy aż cztery kontynenty!

22 XII 2023  „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI” Okres Świat Bożego Narodzenia, to chyba najpiękniejszy czas w roku. Cudowną atmosferę tworzy nie tylko przyroda, kiedy mróz maluje wzory na szybach, a gałęzie drzew uginają się od śniegu. Niezwykłą atmosferę w tym świątecznym czasie tworzy też śpiewanie tradycyjnych kolęd i pastorałek. Czy w innych krajach również śpiewają kolędy? Jak one brzmią? Dowiecie się w grudniu!

26  I  2024  „W RYTMACH SAMBY” Jak karnawał, to przenosimy się do gorącej Brazylii, gdzie jak wiemy króluje taniec o nazwie samba. W trakcie styczniowej audycji dowiemy się gdzie on powstał, jakie jest jego znaczenie, a także poznamy różne rodzaje tego intrygującego tańca i posłuchamy różnych przykładów muzycznych. Nie może też zabraknąć instrumentów, które w trakcie najsłynniejszego na świecie karnawału odgrywają najważniejszą rolę.

16  II 2024  „MIŁOSĆ W MUZYCE KLASYCZNEJ” Chociaż na świecie istnieje około 7 tysięcy różnych języków i dialektów, to jest taki jeden, który jest uniwersalny – dla wszystkich zrozumiały. To język miłości. A że od zarania dziejów ludzie wykorzystywali muzykę do wyrażania swoich uczuć, dlatego też wielu kompozytorów posługiwało się dźwiękami aby wyrazić swoje uczucia do ukochanej osoby. Nie inaczej jest z twórczością naszego największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, ale też i innych twórców epoki romantyzmu i nie tylko.

8 III 2024 „LEGENDY ROCA” W marcu w czasie audycji królować będzie gitara elektryczna, która za sprawa zdolności naszego gitarzysty przeniesie nas do świata muzyki rockowej. Podczas mini koncertu usłyszycie największe przeboje takich zespołów jak Queen, Roxette, Led Zeppelin, Guns N’Roses, The Beatles, Bon Jovi i innych. Dowiecie się też wielu ciekawostek o najsłynniejszych gitarzystach.

26 IV 2024 „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – POZNAJEMY TAŃCE NARODOWE” Od co najmniej XVI wieku w polskiej tradycji występuje termin: tańce narodowe. Odgrywały one niejednokrotnie bardzo ważną rolę w dziejach naszego narodu. Pomimo tego, że wywodzą się z tańców ludowych i były tańczone przez najniższe warstwy społeczne, to jednak stały się też własnością tak zwanych „wyższych sfer”. Podczas kwietniowej audycji sprawdzimy naszą znajomość pięciu wspaniałych polskich tańców narodowych, a także poznamy stroje, w jakich powinno się je tańczyć.

17 V 2024  „WITAJ MAJOWA JUTRZENKO” Nie tylko listopad jest miesiącem, w którym powinnyśmy szczególnie pamiętać o sprawach dotyczących naszej ukochanej Ojczyzny. W maju również miały miejsce szczególne wydarzenia, dzięki którym Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie z własną konstytucją. O jakich wydarzeniach mowa – dowiemy się w trakcie majowego spotkania z muzykami Filharmonii.

7 VI 2024   WAKACJE ZA PASEM” Tradycyjnie już w czerwcu podsumujemy cały rok naszej pracy i barwnych spotkań ze światem muzyki i instrumentów. Wszyscy też będziemy    wypatrywać na horyzoncie upragnionych wakacji. Nie obejdzie się wiec bez muzycznych niespodzianek. Do zobaczenia!

Rozpoczęcie audycji  godz.: 8:00/dwie audycje

Równocześnie pragnę poinformować, że przygotowujemy wiele atrakcji dla dzieci, na które zapraszamy do Filharmonii Podkarpackiej, a będą to :koncerty szkolne, koncerty mikołajkowe, z okazji Dnia Dziecka oraz inne.